Microchip Technology MAPLAD7.5KP18CA
Part No.:
MAPLAD7.5KP18CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuMAPLAD7.5KP18CA.pdf
Description:
TVS DIODE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
257A
Power - Peak Pulse:
7500W (7.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)