Microchip Technology MAPLAD7.5KP48CA
Part No.:
MAPLAD7.5KP48CA
Datasheet:
AnpuMAPLAD7.5KP48CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
97A
Power - Peak Pulse:
7500W (7.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)