Microchip Technology MASMBG100AE3
Part No.:
MASMBG100AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG100AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG100AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG100AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG100AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG100AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG100AE3.
Image MASMBG100AE3
Part Number MASMBG100AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.7A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)