Microchip Technology MASMBG10AE3
Part No.:
MASMBG10AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG10AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG10AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG10AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG10AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG10AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG10AE3.
Image MASMBG10AE3
Part Number MASMBG10AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)