Microchip Technology MASMBG10CA
Part No.:
MASMBG10CA
Datasheet:
AnpuMASMBG10CA.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG10CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG10CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG10CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG10CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG10CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG10CA pin diagram, MASMBG10CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG10CAE3 MASMBG10CA
Part Number MASMBG10CAE3 MASMBG10CA
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A 35.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)