Microchip Technology MASMBG110AE3
Part No.:
MASMBG110AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG110AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG110AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG110AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG110AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG110AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG110AE3.
Image MASMBG110AE3
Part Number MASMBG110AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.4A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)