Microchip Technology MASMBG11AE3
Part No.:
MASMBG11AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG11AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG11AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG11AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG11AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG11AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG11AE3.
Image MASMBG11AE3
Part Number MASMBG11AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)