Microchip Technology MASMBG120A
Part No.:
MASMBG120A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMBG120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG120A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG120A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG120A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG120A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG120A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG120A pin diagram, MASMBG120A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG120A MASMBG120AE3
Part Number MASMBG120A MASMBG120AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A 3.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)