Microchip Technology MASMBG12AE3
Part No.:
MASMBG12AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG12AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG12AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG12AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG12AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG12AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG12AE3.
Image MASMBG12AE3
Part Number MASMBG12AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.2A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)