Microchip Technology MASMBG130A
Part No.:
MASMBG130A
Datasheet:
AnpuMASMBG130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG130A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG130A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG130A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG130A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG130A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG130A pin diagram, MASMBG130A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG130A MASMBG130AE3
Part Number MASMBG130A MASMBG130AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.9A 2.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)