Microchip Technology MASMBG13A
Part No.:
MASMBG13A
Datasheet:
AnpuMASMBG13A.pdf
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG13A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG13A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG13A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG13A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG13A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG13A pin diagram, MASMBG13A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG13A MASMBG13AE3
Part Number MASMBG13A MASMBG13AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V 13V
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V 21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.9A 27.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)