Microchip Technology MASMBG14A
Part No.:
MASMBG14A
Datasheet:
AnpuMASMBG14A.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG14A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG14A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG14A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG14A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG14A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG14A pin diagram, MASMBG14A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG14A MASMBG14AE3
Part Number MASMBG14A MASMBG14AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A 25.8A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)