Microchip Technology MASMBG15AE3
Part No.:
MASMBG15AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG15AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG15AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG15AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG15AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG15AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG15AE3.
Image MASMBG15AE3
Part Number MASMBG15AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)