Microchip Technology MASMBG160AE3
Part No.:
MASMBG160AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG160AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG160AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG160AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG160AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG160AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG160AE3.
Image MASMBG160AE3
Part Number MASMBG160AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)