Microchip Technology MASMBG16AE3
Part No.:
MASMBG16AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG16AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG16AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG16AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG16AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG16AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG16AE3.
Image MASMBG16AE3
Part Number MASMBG16AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)