Microchip Technology MASMBG170A
Part No.:
MASMBG170A
Datasheet:
AnpuMASMBG170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG170A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG170A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG170A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG170A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG170A pin diagram, MASMBG170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG170A MASMBG170AE3
Part Number MASMBG170A MASMBG170AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A 2.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)