Microchip Technology MASMBG17AE3
Part No.:
MASMBG17AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG17AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG17AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG17AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG17AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG17AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG17AE3.
Image MASMBG17AE3
Part Number MASMBG17AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.7A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)