Microchip Technology MASMBG18A
Part No.:
MASMBG18A
Datasheet:
AnpuMASMBG18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG18A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG18A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG18A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG18A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG18A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG18A pin diagram, MASMBG18A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG18A MASMBG18AE3
Part Number MASMBG18A MASMBG18AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A 20.5A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)