Microchip Technology MASMBG22AE3
Part No.:
MASMBG22AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG22AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG22AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG22AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG22AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG22AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG22AE3.
Image MASMBG22AE3
Part Number MASMBG22AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)