Microchip Technology MASMBG24A
Part No.:
MASMBG24A
Datasheet:
AnpuMASMBG24A.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG24A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG24A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG24A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG24A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG24A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG24A pin diagram, MASMBG24A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG24A MASMBG24AE3
Part Number MASMBG24A MASMBG24AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A 15.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)