Microchip Technology MASMBG26A
Part No.:
MASMBG26A
Datasheet:
AnpuMASMBG26A.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG26A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG26A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG26A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG26A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG26A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG26A pin diagram, MASMBG26A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG26A MASMBG26AE3
Part Number MASMBG26A MASMBG26AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.2A 14.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)