Microchip Technology MASMBG28A
Part No.:
MASMBG28A
Datasheet:
AnpuMASMBG28A.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG28A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG28A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG28A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG28A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG28A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG28A pin diagram, MASMBG28A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG28A MASMBG28AE3
Part Number MASMBG28A MASMBG28AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.2A 13.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)