Microchip Technology MASMBG30AE3
Part No.:
MASMBG30AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG30AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG30AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG30AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG30AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG30AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG30AE3.
Image MASMBG30AE3
Part Number MASMBG30AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)