Microchip Technology MASMBG33A
Part No.:
MASMBG33A
Datasheet:
AnpuMASMBG33A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG33A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG33A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG33A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG33A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG33A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG33A pin diagram, MASMBG33A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG33A MASMBG33AE3
Part Number MASMBG33A MASMBG33AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.3A 11.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)