Microchip Technology MASMBG36A
Part No.:
MASMBG36A
Datasheet:
AnpuMASMBG36A.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG36A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG36A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG36A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG36A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG36A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG36A pin diagram, MASMBG36A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG36A MASMBG36AE3
Part Number MASMBG36A MASMBG36AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A 10.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)