Microchip Technology MASMBG40A
Part No.:
MASMBG40A
Datasheet:
AnpuMASMBG40A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG40A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG40A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG40A pin diagram, MASMBG40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG40A MASMBG40AE3
Part Number MASMBG40A MASMBG40AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A 9.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)