Microchip Technology MASMBG43AE3
Part No.:
MASMBG43AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG43AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG43AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG43AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG43AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG43AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG43AE3.
Image MASMBG43AE3
Part Number MASMBG43AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)