Microchip Technology MASMBG48A
Part No.:
MASMBG48A
Datasheet:
AnpuMASMBG48A.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG48A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG48A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG48A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG48A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG48A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG48A pin diagram, MASMBG48A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG48A MASMBG48AE3
Part Number MASMBG48A MASMBG48AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.7A 7.7A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)