Microchip Technology MASMBG51A
Part No.:
MASMBG51A
Datasheet:
AnpuMASMBG51A.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG51A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG51A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG51A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG51A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG51A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG51A pin diagram, MASMBG51A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG51A MASMBG51AE3
Part Number MASMBG51A MASMBG51AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.3A 7.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)