Microchip Technology MASMBG51CAE3
Part No.:
MASMBG51CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBG51CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG51CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG51CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG51CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG51CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG51CAE3.
Image MASMBG51CAE3
Part Number MASMBG51CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)