Microchip Technology MASMBG54A
Part No.:
MASMBG54A
Datasheet:
AnpuMASMBG54A.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG54A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG54A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG54A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG54A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG54A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG54A pin diagram, MASMBG54A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG54A MASMBG54AE3
Part Number MASMBG54A MASMBG54AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A 6.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)