Microchip Technology MASMBG54CAE3
Part No.:
MASMBG54CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBG54CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG54CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG54CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG54CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG54CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG54CAE3.
Image MASMBG54CAE3
Part Number MASMBG54CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)