Microchip Technology MASMBG60AE3
Part No.:
MASMBG60AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG60AE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG60AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG60AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG60AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG60AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG60AE3.
Image MASMBG60AE3
Part Number MASMBG60AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)