Microchip Technology MASMBG60CAE3
Part No.:
MASMBG60CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBG60CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG60CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG60CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG60CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG60CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG60CAE3.
Image MASMBG60CAE3
Part Number MASMBG60CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)