Microchip Technology MASMBG64A
Part No.:
MASMBG64A
Datasheet:
AnpuMASMBG64A.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG64A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG64A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG64A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG64A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG64A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG64A pin diagram, MASMBG64A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG64A MASMBG64AE3
Part Number MASMBG64A MASMBG64AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)