Microchip Technology MASMBG6.5CAE3
Part No.:
MASMBG6.5CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBG6.5CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG6.5CAE3 on Anpu?
3. Are the MASMBG6.5CAE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG6.5CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG6.5CAE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG6.0CA MASMBG6.0CAE3 MASMBG6.5CA MASMBG6.5CAE3 MASMBG60CA
Part Number MASMBG6.0CA MASMBG6.0CAE3 MASMBG6.5CA MASMBG6.5CAE3 MASMBG60CA
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V 6V 6.5V 6.5V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 6.67V 6.67V 7.22V 7.22V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.3V 10.3V 11.2V 11.2V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 58.3A 58.3A 53.6A 53.6A 6.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W