Microchip Technology MASMBG70CAE3
Part No.:
MASMBG70CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBG70CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG70CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG70CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG70CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG70CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG70CAE3.
Image MASMBG70CAE3
Part Number MASMBG70CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)