Microchip Technology MASMBG75A
Part No.:
MASMBG75A
Datasheet:
AnpuMASMBG75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG75A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG75A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG75A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG75A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG75A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG75A pin diagram, MASMBG75A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG75A MASMBG75AE3
Part Number MASMBG75A MASMBG75AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.9A 4.9A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)