Microchip Technology MASMBG78AE3
Part No.:
MASMBG78AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG78AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG78AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG78AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG78AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG78AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG78AE3.
Image MASMBG78AE3
Part Number MASMBG78AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.7A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)