Microchip Technology MASMBG85AE3
Part No.:
MASMBG85AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMBG85AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG85AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG85AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG85AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG85AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG85AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG85AE3
Part Number MASMBG85AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)