Microchip Technology MASMBG90AE3
Part No.:
MASMBG90AE3
Datasheet:
AnpuMASMBG90AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG90AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG90AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG90AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG90AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG90AE3.
Image MASMBG90AE3
Part Number MASMBG90AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)