Microchip Technology MASMBG90CAE3
Part No.:
MASMBG90CAE3
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMBG90CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMBG
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG90CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG90CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG90CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG90CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG90CAE3.
Image MASMBG90CAE3
Part Number MASMBG90CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)