Microchip Technology MASMBJ100CAE3
Part No.:
MASMBJ100CAE3
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuMASMBJ100CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMBJ
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ100CAE3 on Anpu?
3. Are the MASMBJ100CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ100CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ100CAE3.
Image MASMBJ100CAE3
Part Number MASMBJ100CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.7A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)