Microchip Technology MASMBJ11CAE3
Part No.:
MASMBJ11CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ11CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ11CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ11CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ11CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ11CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ11CAE3.
Image MASMBJ11CAE3
Part Number MASMBJ11CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)