Microchip Technology MASMBJ120CAE3
Part No.:
MASMBJ120CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ120CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ120CAE3 on Anpu?
3. Are the MASMBJ120CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ120CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ120CAE3.
Image MASMBJ120CAE3
Part Number MASMBJ120CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)