Microchip Technology MASMBJ12CAE3
Part No.:
MASMBJ12CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ12CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ12CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ12CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ12CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ12CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ12CAE3.
Image MASMBJ12CAE3
Part Number MASMBJ12CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.2A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)