Microchip Technology MASMBJ150CA
Part No.:
MASMBJ150CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ150CA.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ150CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ150CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ150CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ150CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ150CA.
Image MASMBJ150CA MASMBJ150CAE3
Part Number MASMBJ150CA MASMBJ150CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A 2.5A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)