Microchip Technology MASMBJ15CAE3
Part No.:
MASMBJ15CAE3
Datasheet:
AnpuMASMBJ15CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ15CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ15CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ15CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ15CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ15CAE3.
Image MASMBJ15CAE3
Part Number MASMBJ15CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)