Microchip Technology MASMBJ16CA
Part No.:
MASMBJ16CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ16CA.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ16CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ16CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ16CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ16CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ16CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ16CA pin diagram, MASMBJ16CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ16CA MASMBJ16CAE3
Part Number MASMBJ16CA MASMBJ16CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.1A 23.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)