Microchip Technology MASMBJ170CA
Part No.:
MASMBJ170CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ170CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ170CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ170CA.
Image MASMBJ170CA MASMBJ170CAE3
Part Number MASMBJ170CA MASMBJ170CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A 2.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)